Rodzina to podstawowa komórka społeczna. Jest środowiskiem życia i miłości, tutaj zachodzą wszystkie procesy kształtujące młodego człowieka.

Relacja między: rodzice – rodzice, czy rodzice – dzieci ma kluczowy wpływ na rozwój psychiki dziecka.

Rodzina jest miejscem wychowania w pełnej formie, w niej zaczyna się więź i buduje się więź, to co zbliża do siebie wzajemnie rodziców do rodziców i rodziców do dzieci.

Co my dorośli jako rodzice możemy dać dziecku? – możemy powoli przekazywać swoje doświadczenia życiowe, uczulać na szlachetne zachowania, przedstawiać wartości duchowe.

Wychowanie w rodzinie powinno się opierać na tolerancji, ale pamiętać należy aby dominację wychowania w rodzinie nie przejęli ci, którzy mają być wychowywani. Tzw. „ślepa miłość” – uczynić może ogromną szkodę rodzinie. Jest to zagrożenie dla kształtowania osobowości młodego bardzo chłonnego organizmu. Wynika stąd jednoznacznie, że oprócz „rozpieszczania”, ważne są obowiązki jakie musi ponieść młody człowiek i równie ważne ich egzekwowanie.

To rodzice uczą młodego człowieka przestrzegać pewnych wartości, jednak należy pamiętać, że żadna instytucja tego za nich nie uczyni. Kulturę rodziców przejmują ich dzieci. Jaka ona powinna być? Przede wszystkim powinna pozytywne oddziaływać.

Co może zrobić szkoła?!

Szkoła nie może ingerować w rodzinę, ale może wzmocnić więzy rodzinne w prosty sposób – wzmacniać autorytet rodzica, zawsze pozytywnie kreować go w oczach dziecka i odwrotnie, w żadnym razie rodzic nie może podważać autorytetu nauczyciela, co niestety często ma miejsce, a to widać w zachowaniu dziecka, bo dziecko jest zwierciadłem rodzica.

Jeżeli te czynniki wzajemnego dogadywania się nie będą przestrzegane, zawsze będzie dochodzić do większych czy mniejszych tragedii.

Kampania „Postaw na rodzinę”

Poznajmy się lepiej!

Jak dużo wiemy o swoich najbliższych? W tym roku w kampanii skupiamy się na wzajemnym poznaniu. Jesteśmy przekonani, że rodzice, którzy dobrze znają swoje dzieci i potrafią z nimi rozmawiać, mogą w porę dostrzegać problemy i reagować. W tegorocznej kampanii „Postaw na rodzinę!” przekonujemy, że wystarczy kilkanaście minut dziennie, by być na bieżąco ze sprawami i problemami dziecka. Trzeba tylko umieć rozmawiać. Podpowiadamy rodzicom, jak zadawać pytania, by dziecko nie czuło się przesłuchiwane i angażowało się w rozmowę. Gimnazjalistów instruujemy, jak powiedzieć mamie czy tacie nawet o najtrudniejszych i nieprzyjemnych sprawach. Naszym zdaniem rodzina, która zna się nawzajem, to szczęśliwa rodzina, która wychowa mądre i porządne dzieci.